TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19S8-6106-LC
DL60R22-19S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DL60R22-19S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R22-19S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R22-19S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19S8-6106-LC
DL60R22-19S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R22-19S8-6106-LC
IC AMP HBT 5.9GHZ 3.3V 16-QFN datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST MINI JST XHP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 41A D3PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf