TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19S8-6106
DL60R22-19S8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19S8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-19S8-6106.pdf
Availability of DL60R22-19S8-6106
QUANTITY
DL60R22-19S8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19S8-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19S8-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19S8-6106
Related LinksDL60R22-, DL60R22-19S8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-19S8-6106 Details Description
Related parts for DL60R22-19S8-6106
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 20% 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.87"L X 2.54"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 34A 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 12R 5.5KV datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 189MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
PWR CONN RCPT R/A T/H GOLD 28POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf