TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19S9-6106
DL60R22-19S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19S9-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-19S9-6106.pdf
Availability of DL60R22-19S9-6106
QUANTITY
DL60R22-19S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19S9-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19S9-6106
Related LinksDL60R22-, DL60R22-19S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-19S9-6106 Details Description
Related parts for DL60R22-19S9-6106
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DGTL SGL OUT datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER 32POS 4" W/CABLE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE TERM BLOCK GN SERVO 1M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE SKT datasheet.pdf