TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19SN-6106-LC
DL60R22-19SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DL60R22-19SN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R22-19SN-6106-LC
QUANTITY
DL60R22-19SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19SN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19SN-6106-LC
DL60R22-19SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R22-19SN-6106-LC
EMITTER IR 880NM 180MA TO-46 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 6KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 32MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 16V 0201 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X8L 1206 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf