TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19SY-6117
DL60R22-19SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-19SY-6117.pdf
Availability of DL60R22-19SY-6117
QUANTITY
DL60R22-19SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19SY-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19SY-6117
Related LinksDL60R22-, DL60R22-19SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-19SY-6117 Details Description
Related parts for DL60R22-19SY-6117
CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 83.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 170MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 3KV 250MA DO204 datasheet.pdf