TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55P8-6106
DL60R22-55P8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55P8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R22-55P8-6106.pdf
Availability of DL60R22-55P8-6106
QUANTITY
DL60R22-55P8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55P8-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55P8-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55P8-6106
Related LinksDL60R22-, DL60R22-55P8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-55P8-6106 Details Description
Related parts for DL60R22-55P8-6106
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 68 OHM 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ARCNET 2K X 8 28-PLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 54-108V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA datasheet.pdf
NOSG,STR,BF datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.1V 1.5A SYNC SOT23 datasheet.pdf