TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55PN-6106-LC
DL60R22-55PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
DL60R22-55PN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R22-55PN-6106-LC
QUANTITY
DL60R22-55PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55PN-6106-LC
DL60R22-55PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R22-55PN-6106-LC
CONN D-SUB RECEPT HOUSING 9POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CBL 26POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 0.4W 0207 datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/32/180F 3.2 BK datasheet.pdf
3V PH.MODULE 38KHZ S.VIEW datasheet.pdf
PC99 RESISTOR 88.9X71.4X0.06MM datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO221A datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf