TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55PN-6117-LC
DL60R22-55PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
DL60R22-55PN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R22-55PN-6117-LC
QUANTITY
DL60R22-55PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55PN-6117-LC
DL60R22-55PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R22-55PN-6117-LC
CONN HOUSING 5POS 2.5MM datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 48POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 1.01M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RECEPTACLE TEST PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 1PF 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS datasheet.pdf