TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55S6-6117
DL60R22-55S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-55S6-6117.pdf
Availability of DL60R22-55S6-6117
QUANTITY
DL60R22-55S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55S6-6117
Related LinksDL60R22-, DL60R22-55S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-55S6-6117 Details Description
Related parts for DL60R22-55S6-6117
SWITCH ROTARY DIP HEX COMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf