TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55SY-6117-LC
DL60R22-55SY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55SY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
DL60R22-55SY-6117-LC.pdf
Availability of DL60R22-55SY-6117-LC
QUANTITY
DL60R22-55SY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55SY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55SY-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55SY-6117-LC
DL60R22-55SY-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R22-55SY-6117-LC
CONN JACK CABLE EXT 1/4" 3POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A MLP33-5 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 22POS datasheet.pdf
RES 312K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" SNGL ROW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf