TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55SY-6117
DL60R22-55SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-55SY-6117.pdf
Availability of DL60R22-55SY-6117
QUANTITY
DL60R22-55SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55SY-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55SY-6117
Related LinksDL60R22-, DL60R22-55SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-55SY-6117 Details Description
Related parts for DL60R22-55SY-6117
RES SMD 44.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO SO16 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf