TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-19P6-6106-LC
DL60R24-19P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-19P6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
DL60R24-19P6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-19P6-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-19P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-19P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-19P6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-19P6-6106-LC
DL60R24-19P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-19P6-6106-LC
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VGA QUAD W/PREAMP 64LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 2PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 100MHZ 24-QFN datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 125V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf