TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-19S9-6117-LC
DL60R24-19S9-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-19S9-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-19S9-6117-LC.pdf
Availability of DL60R24-19S9-6117-LC
QUANTITY
DL60R24-19S9-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-19S9-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-19S9-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-19S9-6117-LC
DL60R24-19S9-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R24-19S9-6117-LC
RES 1.8K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450MHZ SOT23-6 datasheet.pdf