TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43P9-6106-LC
DL60R24-43P9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43P9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN
Datasheet Download
DL60R24-43P9-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-43P9-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-43P9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43P9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43P9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43P9-6106-LC
DL60R24-43P9-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-43P9-6106-LC
IC OTP 512KBIT 90NS 20SOIC datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 15POS datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 18 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf