TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43PN-6106-LC
DL60R24-43PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN
Datasheet Download
DL60R24-43PN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-43PN-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-43PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43PN-6106-LC
DL60R24-43PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-43PN-6106-LC
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4.1A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 1 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
WIRE STP ADJUSTER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf