TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43PN-6106
DL60R24-43PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R24-43PN-6106.pdf
Availability of DL60R24-43PN-6106
QUANTITY
DL60R24-43PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43PN-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43PN-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-43PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-43PN-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-43PN-6106
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 114MA 6.05 OHM datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf