TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43S7-6106-LC
DL60R24-43S7-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43S7-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-43S7-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-43S7-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-43S7-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43S7-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43S7-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43S7-6106-LC
DL60R24-43S7-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-43S7-6106-LC
Connector Receptacle 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM YELLOW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 5V OUT datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO34 datasheet.pdf