TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-43SN-6117
DL60R24-43SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-43SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-43SN-6117.pdf
Availability of DL60R24-43SN-6117
QUANTITY
DL60R24-43SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-43SN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-43SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert24-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-43SN-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-43SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-43SN-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-43SN-6117
IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CAP FILM 350UF 10% 880VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
470UF 350V 35X80MM 85C 10000H datasheet.pdf