TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-57PN-6117-LC
DL60R24-57PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-57PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS PIN
Datasheet Download
DL60R24-57PN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R24-57PN-6117-LC
QUANTITY
DL60R24-57PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-57PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-57PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions57
Shell Size - Insert24-57
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (2), 20 (55)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-57PN-6117-LC
DL60R24-57PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R24-57PN-6117-LC
IDC CABLE - MSR34K/MC34F/MCF34K datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.1A 125V datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR 12CH 20VQFN datasheet.pdf
BIT SPADE LONG 7/8" datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf