TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-57SN-6117-LC
DL60R24-57SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-57SN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-57SN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R24-57SN-6117-LC
QUANTITY
DL60R24-57SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-57SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-57SN-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (2), 20 (55)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-57SN-6117-LC
DL60R24-57SN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R24-57SN-6117-LC
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.2V 6SON datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC SRAM 512K X 8 WIDE 32-STSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 187.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN STRIP HDR datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf