TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61PN-6106
DL60R24-61PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61PN-6106
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R24-61PN-6106.pdf
Availability of DL60R24-61PN-6106
QUANTITY
DL60R24-61PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61PN-6106
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61PN-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61PN-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-61PN-6106
ADAPTER QUICKWRITER 18-SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 560MA 1.15 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 T/H datasheet.pdf