TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61S9-6106
DL60R24-61S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61S9-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-61S9-6106.pdf
Availability of DL60R24-61S9-6106
QUANTITY
DL60R24-61S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61S9-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61S9-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61S9-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-61S9-6106
CONV DC/DC 1.2V 5A HZ 12-SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 8A TO-220AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 100VDC AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.82 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.84 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 2.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf