TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61SN-6106-LC
DL60R24-61SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
DL60R24-61SN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R24-61SN-6106-LC
QUANTITY
DL60R24-61SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61SN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61SN-6106-LC
DL60R24-61SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R24-61SN-6106-LC
CAP CER 68PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 26POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN BRD TO BRD .1MM 100 POS DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1681 APPLIANCE INLET 16A 155C datasheet.pdf