TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61SN-6106
DL60R24-61SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-61SN-6106.pdf
Availability of DL60R24-61SN-6106
QUANTITY
DL60R24-61SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61SN-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61SN-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61SN-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-61SN-6106
CABLE MOLDED RG58/U 100' datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 20-PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL WHT LED CTRLR STLD40 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V JB 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 210MA 1.1 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 510UH 35MA 46 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 400MA 550 MOHM datasheet.pdf