TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-61SN-6117
DL60R24-61SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-61SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R24-61SN-6117.pdf
Availability of DL60R24-61SN-6117
QUANTITY
DL60R24-61SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-61SN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R24-61SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-61SN-6117
Related LinksDL60R24-, DL60R24-61SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-61SN-6117 Details Description
Related parts for DL60R24-61SN-6117
IC FPGA 138 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS RT ANG T/H TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY BCD 10POS SMD 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 37MA 120 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf