TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R8-03SN-6117-LC
DL60R8-03SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R8-03SN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT
Datasheet Download
DL60R8-03SN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R8-03SN-6117-LC
QUANTITY
DL60R8-03SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R8-03SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R8-03SN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R8-03SN-6117-LC
DL60R8-03SN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R8-03SN-6117-LC
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.8A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 70MA 17.5 OHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
INSIDE SHLD, EMI, PLUG, 50 POS datasheet.pdf