TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R16-24S8-6106-LC
DL64R16-24S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R16-24S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
DL64R16-24S8-6106-LC.pdf
Availability of DL64R16-24S8-6106-LC
QUANTITY
DL64R16-24S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R16-24S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R16-24S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R16-24S8-6106-LC
DL64R16-24S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R16-24S8-6106-LC
IC OPAMP JFET 5MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT 2.5V 10-MSOP datasheet.pdf