TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R20-16S9-6106-LC
DL64R20-16S9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R20-16S9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
DL64R20-16S9-6106-LC.pdf
Availability of DL64R20-16S9-6106-LC
QUANTITY
DL64R20-16S9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R20-16S9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R20-16S9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R20-16S9-6106-LC
DL64R20-16S9-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R20-16S9-6106-LC
CAP CER 22PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
RES WW 3W 33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIE SET 2 MMZ 198122010 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH 8PDT 0.04A 50V datasheet.pdf