TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R20-16SY-6106-LC
DL64R20-16SY-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R20-16SY-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
DL64R20-16SY-6106-LC.pdf
Availability of DL64R20-16SY-6106-LC
QUANTITY
DL64R20-16SY-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R20-16SY-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R20-16SY-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R20-16SY-6106-LC
DL64R20-16SY-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R20-16SY-6106-LC
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 50PPM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 25mA, 400mA Backlight 16-UTQFN (3x3) Exposed Pad datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 30POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf