TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R20-25P7-6106
DL64R20-25P7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R20-25P7-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R20-25P7-6106.pdf
Availability of DL64R20-25P7-6106
QUANTITY
DL64R20-25P7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R20-25P7-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R20-25P7-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R20-25P7-6106
Related LinksDL64R20-, DL64R20-25P7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R20-25P7-6106 Details Description
Related parts for DL64R20-25P7-6106
RES SMD 3.6K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
CONN VERT RECEPT BP VITA41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 34POS TIN datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 38POS .100" SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SOLDER STATION DIG W/WMP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf