TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R20-25S7-6106-LC
DL64R20-25S7-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R20-25S7-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 25POS SKT
Datasheet Download
DL64R20-25S7-6106-LC.pdf
Availability of DL64R20-25S7-6106-LC
QUANTITY
DL64R20-25S7-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R20-25S7-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R20-25S7-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R20-25S7-6106-LC
DL64R20-25S7-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R20-25S7-6106-LC
CONN M12 4POS PLUG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf