TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R20-25S9-6106
DL64R20-25S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R20-25S9-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R20-25S9-6106.pdf
Availability of DL64R20-25S9-6106
QUANTITY
DL64R20-25S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R20-25S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R20-25S9-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R20-25S9-6106
Related LinksDL64R20-, DL64R20-25S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R20-25S9-6106 Details Description
Related parts for DL64R20-25S9-6106
CONN CARDEDGE 40DL POS .050 GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FAN BLOWER 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 48V datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 74POS datasheet.pdf