TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R22-12S6-6106
DL64R22-12S6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R22-12S6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R22-12S6-6106.pdf
Availability of DL64R22-12S6-6106
QUANTITY
DL64R22-12S6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R22-12S6-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R22-12S6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R22-12S6-6106
Related LinksDL64R22-, DL64R22-12S6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R22-12S6-6106 Details Description
Related parts for DL64R22-12S6-6106
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 680 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GR/W SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.1V 4-USPN datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123 datasheet.pdf