TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R22-55P6-6106-LC
DL64R22-55P6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R22-55P6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DL64R22-55P6-6106-LC.pdf
Availability of DL64R22-55P6-6106-LC
QUANTITY
DL64R22-55P6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R22-55P6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R22-55P6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R22-55P6-6106-LC
DL64R22-55P6-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R22-55P6-6106-LC
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 2008 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 125MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 38.1MM CIR 100/PK datasheet.pdf