TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R22-55PY-6106-LC
DL64R22-55PY-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R22-55PY-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DL64R22-55PY-6106-LC.pdf
Availability of DL64R22-55PY-6106-LC
QUANTITY
DL64R22-55PY-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R22-55PY-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R22-55PY-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R22-55PY-6106-LC
DL64R22-55PY-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R22-55PY-6106-LC
RES SMD 536K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
END OF TRAVEL LIMIT SWITCH, PN datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf