TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-19PN-6117
DL64R24-19PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-19PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R24-19PN-6117.pdf
Availability of DL64R24-19PN-6117
QUANTITY
DL64R24-19PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-19PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL64R24-19PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-19PN-6117
Related LinksDL64R24-, DL64R24-19PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-19PN-6117 Details Description
Related parts for DL64R24-19PN-6117
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.6PF 100V 0805 datasheet.pdf
FAN BLOWER 180X40MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 229MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf