TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-19S8-6106
DL64R24-19S8-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-19S8-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R24-19S8-6106.pdf
Availability of DL64R24-19S8-6106
QUANTITY
DL64R24-19S8-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-19S8-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R24-19S8-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-19S8-6106
Related LinksDL64R24-, DL64R24-19S8-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-19S8-6106 Details Description
Related parts for DL64R24-19S8-6106
LIGHT PIPE 3MM 2POS RA BEND SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
LCD 14.9" 1280X390 LVDS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK SLATE 50/125 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 20SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf