TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-19SY-6106
DL64R24-19SY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-19SY-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R24-19SY-6106.pdf
Availability of DL64R24-19SY-6106
QUANTITY
DL64R24-19SY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-19SY-6106
Internal Part NumberEIS-DL64R24-19SY-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-19SY-6106
Related LinksDL64R24-, DL64R24-19SY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-19SY-6106 Details Description
Related parts for DL64R24-19SY-6106
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 6A 8-SOP datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 820 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.4K OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf