TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-57P7-6117-LC
DL64R24-57P7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-57P7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS PIN
Datasheet Download
DL64R24-57P7-6117-LC.pdf
Availability of DL64R24-57P7-6117-LC
QUANTITY
DL64R24-57P7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-57P7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-57P7-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (2), 20 (55)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-57P7-6117-LC
DL64R24-57P7-6117-LC Details Description
Related parts for DL64R24-57P7-6117-LC
IC 4DRVR/5RCVR RS232 5V 28-SSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
FUME ABSORBER datasheet.pdf
IC SENSOR ACCEL DUAL AXIS 20SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf