TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-57S6-6106-LC
DL64R24-57S6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-57S6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT
Datasheet Download
DL64R24-57S6-6106-LC.pdf
Availability of DL64R24-57S6-6106-LC
QUANTITY
DL64R24-57S6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-57S6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-57S6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (2), 20 (55)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-57S6-6106-LC
DL64R24-57S6-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R24-57S6-6106-LC
PTC RESETTABLE 55MA 230V RAD datasheet.pdf
THERM NTC 8000OHM -+10% PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf