TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-57S7-6117
DL64R24-57S7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-57S7-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DL64R24-57S7-6117.pdf
Availability of DL64R24-57S7-6117
QUANTITY
DL64R24-57S7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-57S7-6117
Internal Part NumberEIS-DL64R24-57S7-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-57S7-6117
Related LinksDL64R24-, DL64R24-57S7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-57S7-6117 Details Description
Related parts for DL64R24-57S7-6117
IDC CABLE- ASR14G/ AE14M / ASR14 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 24AWG 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
SW SIDE ROTARY WIRELESS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 29A datasheet.pdf