TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-57S9-6106-LC
DL64R24-57S9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-57S9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT
Datasheet Download
DL64R24-57S9-6106-LC.pdf
Availability of DL64R24-57S9-6106-LC
QUANTITY
DL64R24-57S9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-57S9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL64R24-57S9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions57
Shell Size - Insert24-57
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (2), 20 (55)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-57S9-6106-LC
DL64R24-57S9-6106-LC Details Description
Related parts for DL64R24-57S9-6106-LC
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC SOCK DETECT RECORDER 112PBGA datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS1015 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Signage 28-QFN (5x5) datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V C0H RADIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
COMBO 3WK3 M PCB STR G30 HP TI datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf