TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-61P8-6117
DL64R24-61P8-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-61P8-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R24-61P8-6117.pdf
Availability of DL64R24-61P8-6117
QUANTITY
DL64R24-61P8-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-61P8-6117
Internal Part NumberEIS-DL64R24-61P8-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-61P8-6117
Related LinksDL64R24-, DL64R24-61P8-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-61P8-6117 Details Description
Related parts for DL64R24-61P8-6117
POT 20K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 14TSSOP datasheet.pdf
RELAY IMPULSE DPDT 20A 24V datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGE .100 7POS HL LOW P datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ SMD datasheet.pdf