TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R10-06S7-6116
DL66R10-06S7-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R10-06S7-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R10-06S7-6116.pdf
Availability of DL66R10-06S7-6116
QUANTITY
DL66R10-06S7-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R10-06S7-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R10-06S7-6116
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R10-06S7-6116
Related LinksDL66R10-, DL66R10-06S7-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R10-06S7-6116 Details Description
Related parts for DL66R10-06S7-6116
RES 11M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470M OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS 45DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE 10M 22 AWG datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADUCM350 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf