TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R10-06S9-6117
DL66R10-06S9-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R10-06S9-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R10-06S9-6117.pdf
Availability of DL66R10-06S9-6117
QUANTITY
DL66R10-06S9-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R10-06S9-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R10-06S9-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R10-06S9-6117
Related LinksDL66R10-, DL66R10-06S9-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R10-06S9-6117 Details Description
Related parts for DL66R10-06S9-6117
RES SMD 14K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
STRIP CON datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DSUB R/A STB 15 PIN datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
DIODE SBR ARRAY 45V 10A TO220AB datasheet.pdf