TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R12-12PN-6117-LC
DL66R12-12PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R12-12PN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DL66R12-12PN-6117-LC.pdf
Availability of DL66R12-12PN-6117-LC
QUANTITY
DL66R12-12PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R12-12PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R12-12PN-6117-LC
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R12-12PN-6117-LC
DL66R12-12PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R12-12PN-6117-LC
BOX ABS BLACK 6.31"L X 6.25"W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.63 SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
C-S-130-14 12-10 STEEL RING#14 datasheet.pdf
MODULE 9C 32MB SDRAM 64MB FLASH datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf