TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-07P6-6117-LC
DL66R14-07P6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-07P6-6117-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN
Datasheet Download
DL66R14-07P6-6117-LC.pdf
Availability of DL66R14-07P6-6117-LC
QUANTITY
DL66R14-07P6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-07P6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-07P6-6117-LC
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert14-7
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-07P6-6117-LC
DL66R14-07P6-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R14-07P6-6117-LC
TERMINAL BLOCK 3POS 5.08MM GRN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
FRAME CABLE INLET 24/4 GROMMETS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 6X1X1" 4A FIN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 110PO datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GN WTR CLR 6" datasheet.pdf