TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12PN-6106-LC
DL66R14-12PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DL66R14-12PN-6106-LC.pdf
Availability of DL66R14-12PN-6106-LC
QUANTITY
DL66R14-12PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12PN-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12PN-6106-LC
DL66R14-12PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL66R14-12PN-6106-LC
BAR CPPER BUS USE W/FRAM C2F1963 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 25.3V 1W PMDU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
MOD RF 24XSTREAM 50MW IND datasheet.pdf
RES SMD 2.98K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 10W datasheet.pdf