TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12S6-6117-LC
DL66R14-12S6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12S6-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
DL66R14-12S6-6117-LC.pdf
Availability of DL66R14-12S6-6117-LC
QUANTITY
DL66R14-12S6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12S6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12S6-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (3), 20 (9)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12S6-6117-LC
DL66R14-12S6-6117-LC Details Description
Related parts for DL66R14-12S6-6117-LC
TAPE COLORED FILM 12MMX66M RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 11.68MM datasheet.pdf
CARD GUIDE HORZ 4X0.078" BLK datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
2:1 HEAT SHRINK TRANSPARENT datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 10A 24VDC datasheet.pdf