TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12S6-6117
DL66R14-12S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R14-12S6-6117.pdf
Availability of DL66R14-12S6-6117
QUANTITY
DL66R14-12S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12S6-6117
Related LinksDL66R14-, DL66R14-12S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R14-12S6-6117 Details Description
Related parts for DL66R14-12S6-6117
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V A 1900MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 75V AXIAL datasheet.pdf